Inklinometri – Mjerenje pomaka okomito na liniju

U velikom dijelu Hrvatske, pojava klizišta prirodna je pojava. U podsljemenskoj urbaniziranoj zoni trajno je prisutna okolnost nestabilnosti i uvjetne stabilnosti padina. Kako bi se potencijalna opasnost takvih pojava pravovremeno uočila, i na vrijeme spriječila potrebno je provoditi kontinuirani monitoring, a jedna od najpoznatijih i najkorištenijih metoda je mjerenje pomaka inklinometrima.

Inklinometri imaju široku upotrebu u civilnom i geotehničkom inženjerstvu te se koriste za praćenje pomaka tla i deformacija. Inklinometar je geotehnički uređaj koji se koristi za mjerenje veličine kuta nagiba ili deformacije bilo koje strukture. Mjerenje horizontalnih pomaka tla u vertikalno postavljenom inklinometru zasniva se na mjerenju relativnih kutova zaokreta u tlo ugrađenih PVC cijevi.

Primjenjuje se kao monitoring pomaka tla, strukturnih objekata u interakciji sa tlom, nasutih građevina i sličnog. To može biti slijedeće:

  • praćenje nagiba površina i kliznih ploha
  • praćenje podzemnih lateralnih gibanja, nagiba unutar naselja, brana, nasipa, otvorenih jama itd.
  • praćenje otklona dijafragmi, pilota, potpornih zidova i drugih različitih konstrukcija

Mjerna oprema se sastoji od dva dijela: Inklinometarskog kućišta i mjernog sustava inklinometra.

Inklinometarska kućišta koja se ugrađuju trebaju biti ugrađena sa referentnom oznakom. U vertikalnim bušotinama, referentni smjer treba biti u smjeru očekivanih pomaka (npr. prema građevinskoj jami, u smjeru dna padine kod klizišta i sl.). Referentna oznaka treba biti trajno označena na adekvatan način (npr. urezivanjem, iako je većina kućišta koja se koristi već prethodno tvornički označena crvenom linijom, te se u tom slučaju ne treba dodatno označavati).

Sa kućištem se (kao i sa ostalom opremom) treba rukovati pažljivo. Jednom kada se kućište uvede u bušotinu, zabranjeno ga je pokušati ponovno orijentirati (okretati).

Prostor između kućišta i stijenke bušotine je potrebno zapuniti kako bi mjerenja pomaka bila preciznija. Kao ispuna između kućišta i stijenke bušotine se koristi cementno-bentonitna suspenzija. U određenim slučajevima je moguće koristiti i granularnu ispunu (ispune na bazi šljunka, pijeska, staklenih kuglica i sl.). Granularna ispuna se može koristiti u slučajevima kada se mjerenja rade u raspucanim stijenama, krškom ili šljunkovitom tlu velikih propusnosti. Kućište je prije ugradnje potrebno na spojevima zalijepiti ljepljivom trakom, a na dnu i na vrhu se stavlja zaštitna kapa.

Vrh inklinometra se u nekim slučajevima zaštićuje i kapom sa lokotom i ključićem (u slučaju da postoji mogućnost neovlaštenog otvaranja kape), a na vrhu je potrebno izvesti betonski blok kako bi se spriječilo pomicanje vrha inklinometra.

Inklinometarska sonda sadrži okomite senzore koji mjere kut koji tijelo sonde zatvara s vertikalom (vertikalni inklinometri) ili horizontalom (horizontalni inklinometri).

Za uspostavljanje referentnog (nultog) mjerenja, potrebno je izvršiti po dva mjerenja u normalnom (0˚) i suprotnom (180˚) smjeru sa ponovljivim rezultatima. Vrijednosti rezultata mjerenja trebaju biti u prihvatljivim točnostima mjerenja. Za vertikalni inklinometar, prihvatljive vrijednosti mjerenja za dubine inklinometra do 30 m iznosi ±2 mm.

Obrada Podataka

Obrada podataka se vrši u uredu na osobnom računalu. Princip mjerenja pomaka u vertikalnim inklinometrima kroz mjernu liniju se temelji na relativnim pomacima između susjednih mjernih točaka koje se utvrđuju kroz promjene kutova α i β.

Sonda vertikalnog inklinometra se sastoji od kućišta u kojem su smještena dva senzora nagiba (u dvije međusobno okomite ravnine). Ove ravnine su označene kao ravnine A i B. Iz izmjerenih vrijednosti se dobivaju vrijednosti pomaka, a sve je automatizirano u standardiziranom računalnom programu Klion proizvođača Sisgeo. 

Obrada podataka se svodi na odabir referentnog (nultog mjerenja), te pregled mjerenja kroz vrijeme.

Kontaktirajte nas i saznajte više!

Kontakt