Crpljenje podzemne vode na vodocrpilištima Zagreba
Vodoopskrba grada Zagreba i dijela Zagrebačke županije osigurana je crpljenjem podzemne vode na aktivnim vodocrpilištima. Postojeći piezometri izvedeni su na način da je piezometarska cijev otvorena u cijelom intervalu vodonosnog sloja. Uzorkovanje podzemne vode iz tako izvedenih piezometara daje podatak o prosječnoj vrijednosti ispitivanih parametra.
Projekt izgradnje piezometarskih polja za cilj ima ugrađene piezometarske cijevi otvoriti na karakterističnim hidrauličkim intervalima i time omogućiti uzorkovanje podzemne vode iz karakterističnih hidrogeoloških sredina. Na taj se način može dobiti podatke o hidrokemijskoj stratigrafiji vodonosnog sloja. Informacija o kvaliteti vode vodonosnog sloja omogućuje projektiranje zdenaca (usisa pumpe) u manje opterećenom intervalu vodonosnog sloja i planiranje zahvata rehabilitacije i/ili sanacije vodonosnog sloja odnosno vodozahvatnog područja. Piezometarsko polje služi i za mjerenje razine podzemne vode.
Za potrebe izvedbe istražne piezometarske bušotine, prema važećem Zakonu o vodama i prema Pravilniku o izdavanju vodopravnih akata, prije izvođenja radova bilo je potrebno izraditi Program radova za ishođenje vodopravnih uvjeta od strane Hrvatskih voda.
Tehnologija bušenja istražno piezometarske bušotine
Bušenje istražne bušotine izvodi se direktnom metodom bušenja uz kontinuirano jezgrovanje, jezgrenim aparatom promjera ∅113 mm, uz po potrebi korištenje isplake te ugradnje zaštitnih kolona. Nabušeni materijal (jezgra) je slagana u za to predviđene sanduke za jezgru dužine 1,0 metar tako da dubinski ekvivalent jezgre od 1,0 m bude 1,0 m po dužini sanduka s oznakom bušotine i intervala dubine. Primjenom ostalih metoda izvršit će se uzorkovanje reprezentativnih uzoraka nabušenog materijala (jezgre) prema USCS sustavu i hidrogeološka kategorizacija iz pojedinog litološkog člana istražno piezometarske bušotine i modalne analize teške i lake mineralne frakcije gline i praha, te kvalitativna analiza mineralnog sastave gline i prahovito-pijeskovitog materijala metodom difrakcije. Na navedenim uzorcima izvedena su laboratorijska ispitivanja sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Tehnička konstrukcija i zasip
U izbušenu istražno piezometarsku bušotinu bilo je potrebno ugraditi tehničku konstrukciju. Tehnička konstrukcija istražno piezometarske bušotine izvela se od nehrđajućeg čelika. Sito (filter) piezometara je od nehrđajućeg čelika. Ispod sita trebalo je ugraditi taložnik, punu cijev od nehrđajućeg čelika. Točan raspored i dubinu ugradnje sita (filtera) određuje predstavnik naručitelja na temelju determinacije izbušenog materijala (jezgre).
Nakon ugradnje piezometarske konstrukcije, međuprostor između piezometarske konstrukcije i bušotine zasut je staklenim kuglicama po cijelom profilu piezometra. Granulacijski sastav šljunka određuje se temeljem granulometrijskih karakteristika vodonosnog sloja i otvora slota filtarske sekcije. Iznad šljunka je bilo potrebno ugraditi glineno-bentonitni čep do površine terena za sprečavanje inflitracije oborina i potencijalnih onečišćavača u vodonosnik.
Čišćenje i osvajanje piezometara pokusnim crpljenjem
Nakon ugradnje tehničke konstrukcije pristupilo se čišćenju i uklanjanju sitnih čestica i pijeska koji bi mogli utjecati na rad pumpe. Čišćenje i osvajanje piezometra izvodilo se kompresorom metodom air-lifta, odnosno naizmjeničnom primjenom mirnog i promjenjivog rada (šutiranje) kompresora. Air-lift konstrukcija sastoji se od tlačnih i zračnih cijevi na koje je spojen kompresor. Piezometar se čistio do prestanka iznošenja pijeska i do izbistrenja vode.
Stabilizacija ušća bušotine
Zaštitna cijev na svakom piezometru je cijev piezometarske konstrukcije visine 1 m. Osiguranje istražno piezometarske bušotine se prema zahtjevu naručitelja izvelo izgradnjom betonskog bloka dimenzija 0,75 x 0,75 x 0,50 m i navojnom kapom (poklopcem). Na poklopcu se izvela oznaka piezometra. Na kraju se provela dezinfekcija piezometra ulijevanjem dezinfekcijske tekućine u piezometarsku konstrukciju.