Terminal Sisak

Smješten je u južnoj industrijskoj zoni grada Siska, uz naselje Crnac kao alternativu za vodoopskrbu protupožarnog sustava potrebno je bilo napraviti piezometarsku istražnu bušotinu, te provesti probno crpljenje i ustanoviti predvidive ekspoatacijske količine podzemne vode. Za potrebe izvedbe istražne piezometarske bušotine, prema važećem Zakonu o vodama i prema Pravilniku o izdavanju vodopravnih akata, prije izvođenja radova bilo je potrebno izraditi Program radova za ishođenje vodopravnih uvjeta od strane Hrvatskih voda.

Program radova za ishođenje vodopravnih uvjeta:

  • Uvod, cilj i namjenu istraživanja
  • Tehničke uvjete izvođenja radova
  • Podatke o lokaciji i opis lokacije
  • Tehnologiju bušenja istražno piezometarske bušotine
  • Tehničku konstukciju i karakteristike zasip i tampona
  • Tehnologiju čišćenja i osvajanja bušotine pokusnim crpenjem
  • Kemijsku analizu vode i osiguranje istražne piezometarske bušotine
  • Tehničko izvješće
  • Posebne uvjete izvedbe

Tehnologija bušenja istražno piezometarske bušotine

Bušenje istražne bušotine izvodi se direktnom metodom bušenja uz kontinuirano jegrovanje, jezgrenim aparatom promjera ∅131 mm, uz po potrebi korištenje isplake te ugradnje zaštitnih kolona. Nabušeni materijal (jezgra) je slagana u za to predviđene sanduke za jezgru dužine 1,0 metar tako da dubinski ekvivalent jezgre od 1,0 m bude 1,0 m po dužini sanduka s oznakom bušotine i intervala dubine. Primjenom ostalih metoda izvršit će se uzorkovanje reprezentativnih uzoraka nabušenog materijala (jezgre) iz pojedinog litološkog člana istražno piezometarske bušotine. Na navedenim uzorcima izvedena su laboratorijska ispitivanja.

Tehnička konstrukcija i zasip

U izbušenu istražno piezometarsku bušotinu bilo je potrebno ugraditi tehničku konstrukciju. Tehnička konstrukcija istražno piezometarske bušotine izvela se standardnim plastičnim cijevima s navojem na stijenki cijevi, promjera 125,0 mm (4½''), debljine stijenke 5,0 mm. Sito (filter) piezometara je od perforirane cijevi, minimalne propusnosti 10%. Ispod sita trebalo je ugraditi taložnik, punu plastičnu cijev promjera 125 mm s konusnim dnom. Točan raspored i dubinu ugradnje sita (filtera) određuje nadzorni inženjer na temelju determinacije izbušenog materijala (jezgre).

Nakon ugradnje piezometarske konstrukcije, međuprostor između piezometarske konstrukcije i bušotine zasut je granuliranim šljunkom do dubine od minimalno 2 metra iznad filtarske sekcije. Iznad šljunka potrebno je bilo ugraditi glineno-bentonitni čep do površine terena za sprečavanje inflitracije oborina i potencijalnih onečišćavača u vodonosnik.

Čišćenje i osvajanje piezometara pokusnim crpljenjem

Nakon ugradnje tehničke konstrukcije pristupilo se čišćenju i uklanjanju sitnih čestica i pijeska koji bi mogli utjecati na rad pumpe. Čišćenje i osvajanje piezometra izvodilo se kompresorom metodom air-lifta, odnosno naizmjeničnom primjenom mirnog i promjenjivog rada (šutiranje) kompresora. Piezometar se čistio do prestanka iznošenja pijeska i do izbistrenja vode.

Testiranje istražno piezometarske konstrukcije izvodi se u dva dijela. U prvom dijelu izvodi se pokusno crpljenje u koracima, s tri različite količine tzv. „step test“, s dubinskom potopnom pumpom i mjeri se povrat razine podzemne vode. Na temelju rezultata „step testa“ određuje se radni kapacitet za potopnu pumpu za „konstant test“. U drugom dijelu testa crpi se konstantnom količinom „constant test“, te se također mjeri povrat razine podzemne vode. Prilikom pokusnog crpljenja bilo je potrebno i mjeriti sniženje razine podzemne vode u piezometarskoj bušotini, te protok koji crpimo.

Osiguranje istražno piezometarske bušotine

Osiguranje istražno piezometarske bušotine se prema zahtjevu naručitelja izvelo izgradnjom betonskog bloka dimenzija 1,0 x 1,0 x 0,6 m, a piezometar se osigurava s kapom i lokotom.

Kontaktirajte nas i saznajte više!

Kontakt