Svrha ispitivanje je uvid u vodopropusnost tla. Prednosti terenskog ispitivanja je što se ovim postupkom dobiju točniji rezultati s obzirom da je tlo u neposrednoj “okolici” bušotine neporemećeno. Ispitivanje se može provoditi metodom konstantnog protoka, te metodom s promjenjivom razinom nivoa vode u bušotini, a ovisno o očekivanom sastavu tla.

Bušotinu je prethodno potrebno pripremiti i očistiti, te ugraditi zaštitne kolone do nivoa ispitivanja. Prema potrebi se također ugrađuje i filtarski materijal u duljini ispitivanja ukoliko se očekuje zarušavanje bušotine.

Metoda konstantnog protoka se generalno koristi kada su očekivani koeficijenti propusnosti veći od 10-6 m/s. Mjerenje stupca vode u bušotini se vrši pomoću sonde koja se spušta u bušotinu. Protok vode se odabire na način da omogućava porast vode u bušotini za barem 10 cm u prvoj minuti, a kako bi se kasnije tokom mjerenja dobili značajnije promjene u razini vode u bušotini (npr. za inkrement ispitivanja od 1 m, te promjer D=10 cm, varijacija od 10 cm sa protokom od 100 l/min odgovara vodopropusnosti od cca 10-3 m/s; za slučaj da je očekivani protok cca 1 l/min, vodopropusnost je manja od 10-6 m/s).

Mjerenje počinje na način da se sonda uključi prije nalijevanja vode u bušotinu. Odabire se protok, te se počinje sa uljievanjem vode u bušotinu, te praćenjem povećanja razine. Odabrani protok je potrebno održavati za vrijeme provođenja ispitivanja. Razinu vode u bušotini je potrebno mjeriti minimalno jednom u minuti tijekom pokusa koji traje ukupno 20 min. Razina vode se mjeri još i 10 minuta nakon završetka nalijevanja vode u bušotinu, a mjerenje razine vode nakon završetka nalijevanja vode mora započeti najkasnije nakon 30 sekundi. Ispitivanje se može završiti kada se nivo vode u bušotini ustali, odnosno ako tri uzastopna mjerenja (u periodu od tri minute) ne variraju više od 1 cm, ili nakon 60 minuta.

Metoda s promjenjivom razinom vode u bušotini se koristi kada su očekivani koeficijenti propusnosti veći od 10-9 m/s i manji od 10-6 m/s. Prije početka provedbe ispitivanja, potrebno je da se razina vode u bušotini stabilizira, a stabilizirani nivo vode u bušotini treba izmjeriti prije početka bilo kakvih ispitivanja. Mjerenje vode u bušotini se vrši pomoću sonde koja se spušta u bušotinu. U bušotinu se nalije voda, te se mjeri promjena razine vode u vremenu. Alternativno se može voda iz bušotine iscrpiti ukoliko je razina NPV-a relativno mala, te se mjeri dotok vode u bušotinu u vremenu. Mjerenje započinje prije injiciranja/crpljenja vode. Intervali mjerenja ne smiju biti veći od 60 s, a ovise o vodopropusnosti. Ispitivanje u pravilu završava nakon što se 75% sadržaja vode oteklo ili doteklo.

Na temelju provedenih ispitivanja se izrđuje izvještaj o ispitivanju. Tvrtka Geokol d.o.o. je akreditirana za oba navedena postupka ispitivanja vodopropusnosti.